25.01.2022 | 10:18

Одним із найефективніших різновидів професійного навчання, що пропонує служба зайнятості, є стажування – тобто, підвищення кваліфікації робітників та фахівців з числа зареєстрованих безробітних безпосередньо у роботодавця. Така форма співпраці вигідна і роботодавцям, і безробітним.

Спочатку визначимось, чим стажування вигідне самим роботодавцям. Це, по-перше, можливість заощадити кошти у випадку коли вартість навчання оплачується коштом Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

По-друге, знайти фахівця потрібного профілю і кваліфікації вимагає неабияких зусиль. То чи не краще його підготувати самому?

Зрештою, стажування на підприємстві дозволяє роботодавцю певною мірою впливати на цей процес: самостійно визначити тривалість навчання, брати участь у складанні індивідуальних навчальних планів і програм з урахуванням особливостей виробництва, які погоджуються з центром зайнятості.

Не залишаться в накладі і безробітні. За час проходження стажування за безробітним зберігається допомога по безробіттю. Крім цього, служба зайнятості компенсує їм фактичні витрати на проїзд до місця навчання і назад.

Строк стажування не може перевищувати трьох місяців. А після закінчення стажування роботодавець-замовник, який забезпечував проходження стажування, зобов’язаний працевлаштувати безробітного протягом 30 календарних днів з дня завершення навчання.