20.12.2021 | 11:59

Ми живемо в еру цифрових технологій. Можливо, вже в недалекому майбутньому максимум державних послуг буде переведено в онлайн-формат. Але для того, щоб люди могли безперешкодно їх отримувати, окрім усього, потрібен високий рівень цифрової грамотності населення.

На сьогодні, за даними дослідження Мінцифри, половина українців не мають базового рівня цифрових навичок. Під ними, зокрема, розуміють пошук інформації, комунікацію, створення цифрового контенту тощо. Більш розвинуті комунікаційні навички – майже три чверті населення мають рівень вище базового у користуванні месенджерами, поштою, популярними соцмережами – вайбер, фейсбук, інстаграм, твіттер тощо. Приблизно стільки ж українців володіють інформативними навичками на рівні, вищому за базовий: вміють шукати, аналізувати, впорядковувати, структурувати інформацію. Для них не буде проблемою, наприклад, відправити роботодавцю своє резюме онлайн. До речі, за рік карантину вітчизняна аудиторія соцмереж збільшилася на 7 млн. користувачів.

Необхідність у цифрових навичках давно вийшла за межі галузі високих технологій і розповсюдилася на всі сфери життя. З одного боку, попит на цифрові навички зумовлений їх постійним розвитком. Майже все, що ми робимо, потребує певного рівня цифрових навичок. Водночас, розвиток технологій не стоїть на місці, все більше «інтегруючись» у наш побут і стаючи невід’ємною частиною повсякденного життя.

За прогнозами Всесвітнього економічного форуму, у найближчому десятилітті до 77 відсотків усіх робочих місць будуть нероздільно пов’язані з цифровими технологіями. Вже найближчим часом більш ніж половині співробітників знадобиться суттєве підвищення кваліфікації, зумовлене стрімкою цифровізацією. У свою чергу, працівникам варто розуміти, що володіти цифровими навичками в умовах сучасної економіки – це водночас і можливість зробити успішну кар’єру, і мати непоганий прибуток.

Служба зайнятості сьогодні – це сервісна установа сучасного формату, у якій можна отримувати послуги онлайн. На порталі державної служби зайнятості створено низку зручних електронних сервісів, якими можна скористатися, не виходячи з дому. У вільному доступі оперативна база вакансій, а також база резюме шукачів роботи. Роботодавці та безробітні можуть створити електронні кабінети.

Зареєструватися у службі зайнятості можна онлайн - на сайті державних послуг «Дія». Для цього необхідно обрати послугу «Допомога по безробіттю» та виконати кілька простих кроків для реєстрації. А з мобільним застосунком «Дія» можна у службі зайнятості користуватися своїми електронними документами.

Дистанційно можна отримати й профорієнтаційні послуги, скориставшись онлайн платформою з профорієнтації та розвитку кар’єри.

 А для всіх, хто прагне опанувати нові знання та розвивати власні компетенції, функціонує Освітній портал державної служби зайнятості, який пропонує онлайн курси, вебінари, дистанційні навчальні програми та безліч іншої корисної для пошуку роботи та працівників інформації.

З кожним роком все більше людей надають перевагу навчанню онлайн перед відвідуванням очних курсів. Секрет – насамперед, в зручності. Економиться час, з’являється можливість поєднувати такі заняття з основним родом діяльності.

«Для бажаючих навчатися існує багато безплатних українських та міжнародних освітніх онлайн-платформ, зокрема, Освітній портал державної служби зайнятості, проєкт «Дія. Цифрова освіта», масові відкриті онлайн-курси Prometheus, Міжнародна платформа Coursera, освітній проєкт EdEra, платформа з вивчення англійської мови LingvaSkills, освітня ініціатива ВУМ online, Освітній Хаб м. Києва, партнерські  ресурси «Кар’єра Хаб» та «Смарт Джобс». Окремо хочу сказати про платформу «Профорієнтації та розвитку кар’єри». Саме тут можна пройти 10 тестів із діагностики «м’яких навичок» без яких неможливо уявити успішної кар’єри. А в 2022-му році для безробітних служба зайнятості запроваджує цикл тренінгів «Цифрова грамотність», - зауважила начальник відділу організації профорієнтації Київського міського центру зайнятості Інна М’якота.

Отже, цифрові навички стають незамінним супутником в повсякденному житті людини, її роботі та побуті. А опанування ними - особистий вибір кожного для підвищення власної успішності і комфорту.