05.02.2024 | 13:48

Останнім часом в засобах масової інформації зустрічається багато згадок про гіг-спеціалістів. Хто вони, як працюють і де зайняті?

Слово gig перекладається з англійської як «концерт», «виступ», «гастроль». Щодо економіки його можна уявити, як працю людей, які не зациклюються на одному конкретному місці роботи, а беруться за різні проєкти.

Гіг-контракт – відносно новий вид договорів, який поєднує цивільно-правові і трудові відносини. Визначення гіг-контракту та гіг-спеціаліста надається в Законі України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15 липня 2021 року № 1667-IX. Отже, гіг-контракт - це цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи (надавати послуги) відповідно до завдань резидента Дія Сіті як замовника, а резидент Дія Сіті - оплачувати виконані роботи, створювати гіг-спеціалісту належні умови для їх виконання, а також забезпечувати передбачені законодавством соціальні гарантії (наприклад, допомогу з тимчасової непрацездатності чи допомогу по вагітності та пологах). Відповідно, гіг-спеціаліст - це фізична особа, яка за гіг-контрактом є підрядником або виконавцем.

Водночас резидентом Дія Сіті може бути юридична особа, зареєстрована на території України, незалежно від її місцезнаходження та місця провадження господарської діяльності, яка відповідає певним вимогам, зокрема:

- здійснює один або кілька видів діяльності в сфері ІТ, перелічених у частині четвертій статті 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні»;

- розмір середньої місячної винагороди залученим працівникам та гіг-спеціалістам становить не менше, ніж еквівалент 1200 євро;

- середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів становить не менше дев’яти осіб.

Саме наявність соціальних гарантій для гіг-спеціалістів й відрізняє гіг-контракт від звичайного договору із ФОПом. Зокрема, гіг-контракт передбачає час на виконання завдань і відпочинку гіг-спеціаліста, можливість ненормованого часу для виконання робіт, тривалість перерви протягом дня, тривалість щотижневого відпочинку, положення про щорічну оплачувану перерву у виконанні робіт (наданні послуг), тимчасова непрацездатність, загальнообов’язкове державне соціальне страхування гіг-спеціаліста та інші соціальні гарантії.

Безумовно, найважливішим для будь-якого гіг-контракту є його зміст. Кожен гіг-контракт повинен містити чіткий перелік робіт чи послуг, які виконуватимуться за цим контрактом; строк його дії; порядок виконання; права та обов’язки сторін; виплату винагороди; приймання – передавання результатів, щорічну оплачувану перерву в роботі, відповідальність сторін, умови припинення гіг-контракту, форс-мажорні обставини тощо.

Працівники та гіг-спеціалісти юридичних осіб, що перебувають у статусі резидента Дія Сіті згідно із Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», після звільнення чи припинення гіг-контракту могли претендувати на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі. Уряд своєю постановою від 27 грудня 2023 року № 1390, яка набрала чинності 30 грудня 2023 року, вніс зміни до Порядку надання допомоги по безробіттю, згідно з якими під час воєнного стану тривалість та розмір допомоги по безробіттю для гіг-спеціалістів встановлюються на загальних підставах.