31.01.2024 | 12:28

Уряд прийняв постанову «Деякі питання соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб» від 26 січня 2024 р., № 94, яка розширює можливості для призначення допомогти малозабезпеченим родинам ВПО та українських мігрантів, що повертаються з-за кордону.

У чому суть цієї новації? Раніше допомога малозабезпеченим сім’ям не призначалася, якщо в родині були працездатні громадяни, які не працювали (тобто, за них не сплачувався єдиний внесок протягом попередніх 3 місяців перед зверненням по допомогу). Такий підхід фактично унеможливлював отримання допомоги родинами внутрішніх переселенців, які втратили роботу і ще не встигли працевлаштуватися, а також родинами вимушених українських мігрантів, які повернулися з-за кордону після тривалого перебування там.

Відтепер ситуація змінюється. Аби підтримати людей, Уряд вніс зміни до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Вона призначатиметься строком на 6 місяців:

  • для родин, які повернулись в Україну після тривалого (понад 90 днів поспіль) перебування за кордоном, навіть якщо в таких родинах є працездатні непрацюючі особи, які не сплачували ЄВ;
  • для родин внутрішніх переселенців, які, внаслідок переїзду, не працювали (не сплачували єдиного внеску).

Водночас, виплата допомоги для малозабезпечених громадян поєднується з інструментами стимулювання до зайнятості. Які це інструменти?

Скажімо, державна соціальна допомога може бути призначена на родину ВПО чи вимушених мігрантів, якщо у складі сім’ї є кілька непрацюючих працездатних громадян. Протягом 2 місяців з дня призначення такої допомоги вони мають сприяти своїй зайнятості обравши один із способів:

  • працевлаштуватись;
  • зареєструватись як ФОП;
  • подати заявку на участь у грантовій програмі з метою отримання коштів для створення або розвитку власного бізнесу;
  • подати заявку на отримання ваучера на навчання;
  • зрештою, зареєструватися в центрі зайнятості.

Фахівці служби зайнятості допоможуть знайти роботу чи, за потреби, здобути нову професію. Крім того, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості під час воєнного стану, протягом 90 днів вони матимуть змогу отримувати допомогу по безробіттю.

Якщо людина не посприяла своїй зайнятості протягом 2 місяців з дня призначення допомоги або знялася в цей період з обліку в центрі зайнятості, виплата допомоги припиняється з місяця, що настає після закінчення двомісячного терміну.