28.11.2018 | 10:59

У нашій державі зроблено багато кроків для досягнення ґендерної рівності у сфері зайнятості. Прийнято спеціальні постанови і закони, які надають жінкам рівні з чоловіками права й можливості для самореалізації. Сучасні жінки займають дедалі активнішу життєву позицію – відкривають власний бізнес, будують кар’єру, опановують новітні технології та сфери діяльності.

Нині активно розвивається торгівля, управління й інформаційне обслуговування. У цих сферах немає чіткого розмежування на «чоловічі» й «жіночі» професії: комерційні агенти, агенти з нерухомості, туризму, банківські працівники, менеджери, маркетологи.

У ХХІ столітті популярними будуть професії, пов’язані з інформаційними технологіями. Менеджер інформаційних систем, адміністратор мережі, спеціаліст із телекомунікацій, системний аналітик. І хоча вони вважаються чоловічими, жінки намагаються освоїти нову для себе сферу діяльності.

Ринок професій – величезний. Коли обираєш професію, треба пам’ятати, що стереотипні уявлення заважають ефективному розвитку сфери діяльності, обмежують можливості та права людини. Такі поняття, як «чоловічі» й «жіночі» професії, популярні чи непопулярні професії – відносні. В суспільстві сформувались стереотипи про відмінності, які існують між чоловіками та жінками. Серед них:

1. Між чоловіком і жінкою – прірва відмінностей. Вони наче істоти з різних планет.

Насправді науковці сходяться сьогодні на тому, що між чоловіками й жінками, що живуть в одній країні у схожих соціальних умовах, відмінності складають не більше 10% всіх показників, а схожість – 90%.

2. На відміну від чоловіків, жінки мають нижчі інтелектуальні здібності, нелогічне, ірраціональне мислення і, як наслідок, нижчу професійну компетентність.

Звідси – поширене уявлення про жінок як гірших працівників на відповідальних посадах і в інтелектуальних професіях. Не тільки дослідження психологів, але й саме життя доводить хибність цього твердження. На сьогодні люди обох статей можуть на рівних демонструвати високі розумові й організаційні здібності. А ось чи створює суспільство для цього рівні умови – це окреме питання.

3. На відміну від жінок, чоловіки менш емоційні, нездатні до співчуття й співпереживання.

Ті чи інші потреби чоловіка й жінки продиктовані не природою, а суспільством. Для багатьох сучасних жінок шлюб і народження дитини є безумовною перешкодою для їх кар’єрних планів, тому зростає показник середнього віку материнства.

Служба зайнятості реалізує політику, спрямовану на досягнення гендерної рівності. З цією метою фахівці з профорієнтації Київського міського центру зайнятості сумісно з представниками Київського міського центру по роботі з жінками сумісно 27 листопада 2018 року провели для студентів Київського коледжу економіки, права та інформаційних технологій захід: «Сфера зайнятості на шляху до ґендерної рівності». Його головною метою є усвідомлення студентами поняття «гендер», «гендерна рівність», «гендерні стереотипи», формування активної позиції на ринку праці, успішної психологічної адаптації до умов ринкової економіки.