16.02.2024 | 14:26

Одним з пріоритетних напрямків співпраці Київського міського центру зайнятості з роботодавцями є фінансова підтримка - компенсації за прийняття на роботу окремих категорій громадян, зокрема тих, що потребують додаткових гарантій у працевлаштуванні. Компенсуватися можуть кошти, витрачені як на оплату праці, так і на сплату єдиного внеску.

Розповідаємо про всі види фінансової підтримки роботодавців та способи їх отримання.  

Компенсація за працевлаштування окремих категорій безробітних

Компенсація у розмірі 50% фактичних витрат на оплату праці (але не більше розміру мінімальної заробітної плати) надається за працевлаштування громадян, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць:

  • людей з інвалідністю;
  • учасників бойових дій;
  • тим, кому до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 5 років.

Термін працевлаштування - від 1 року, загальна тривалість виплат – 6 місяців протягом року. Компенсація виплачується кожен непарний місяць роботи працівника.

У 2023 році 26 роботодавців отримали 185,2 тис. грн компенсації за працевлаштування 28 зареєстрованих безробітних.

Компенсація у розмірі 50% фактичних витрат сплаченого єдиного внеску (але не більше 2-х розмірів мінімального ЄВ) виплачується за працевлаштування громадян, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного:

  • понад 1 місяць і мають додаткові гарантії у працевлаштуванні;
  • понад 6 місяців.

Термін працевлаштування – від 2 років, загальна тривалість виплати компенсації – 12 місяців протягом 2 років.

Торік за цією програмою 25 роботодавцям було виплачено 128,5 тис. грн компенсації за працевлаштування 31 зареєстрованого безробітного.

Компенсація за працевлаштування молоді

Компенсація у розмірі 50% мінімальної заробітної плати,встановленої законом на момент виплати (з 1 січня 2024 року ця сума становить 3550 грн, а з 1 квітня – 4000 грн),надається за працевлаштування зареєстрованих безробітних з-поміж громадян:

  • віком до 25 років, в яких страховий стаж менше12 місяців;
  • віком до 35 років – на перше робоче місце;
  • звільнених зі строкової військової / альтернативної служби на перше робоче місце.

Термін працевлаштування – не менше 1 року; загальна тривалість виплат – 6 місяців з дня працевлаштування. Компенсація виплачується кожен непарний місяць роботи працівника.

Торік 22 роботодавці скористалися цією програмою. Сума компенсацій склала 62,7 тис. грн за працевлаштування 23 зареєстрованих безробітних.

Для отримання цих видів компенсації роботодавець подає до центру зайнятості, розташованого за місцем провадження діяльності, заяву протягом 2 місяців з дня працевлаштування зареєстрованого безробітного. Заяву можна подати особисто або через електронний кабінет.

Компенсації не надаються роботодавцям:

  • у яких є заборгованість із сплати єдиного внеску, з виплати заробітної плати та перед бюджетом понад шість місяців;
  • до яких застосовуються судові процедури банкрутства або вони перебувають на стадії ліквідації.

Компенсації за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб 

Максимальна тривалість виплат становить 3 місяці за працевлаштування ВПО, 6 місяців – за працевлаштування ВПО з інвалідністю. При цьому необов’язково перебувати на обліку в центрі зайнятості.

Заява на отримання компенсації подається не раніше, ніж за 5 календарних днів після працевлаштування ВПО. Людина на умовах, визначених цим порядком надання компенсації, може бути працевлаштована лише один раз.  

Подати документи на отримання компенсації за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб можна через Портал Дія.

За цією програмою торік 431 роботодавець отримав майже 24,4млн грн компенсації за працевлаштування 1989 внутрішніх переселенців.

Термін працевлаштування – не менше 1 року, загальна тривалість виплат – 6 місяців.

Роботодавець, який працевлаштував зареєстрованого безробітного з числа внутрішньо переміщених осіб за направленням центру зайнятості на умовах строкового трудового договору, для отримання компенсації протягом 2 місяців з дня працевлаштування подає центру зайнятості заяву про компенсацію витрат на оплату праці довільної форми та копії трудового договору між ним і працівником та розпорядчого акта про прийняття на роботу, завірені в установленому порядку.

Компенсація не надається роботодавцям у разі:

- наявності заборгованостізі сплати єдиного внеску та страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування;

- визнання в установленому порядку банкрутом або якщо стосовно нього порушено справу про банкрутство.

Компенсація за працевлаштовану особу може бути виплачена лише одноразово.

У 2023 році 32 роботодавці отримали компенсацію у сумі 643,6 тис. грн за працевлаштування 40 ВПО.

Компенсація за облаштування робочого місця для працевлаштованої людини з інвалідністю

Компенсація виплачуєтьсяу розмірі:

  • до 15 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому приймається рішення про її надання(з 1 січня 2024 року - до 106,5 тис. грн) - для людини  з інвалідністю І групи;
  • до 10 мінімальних зарплат (з 1 січня 2024 року - до 71 тис. грн) - для людини  з інвалідністю ІІ групи.

Роботодавцю компенсується придбання меблів, підйомних платформ, допоміжних засобів тощо.

Для отримання компенсації роботодавець подає до центру зайнятості, розташованого за місцем провадження діяльності, заяву протягом 3 місяців з дня працевлаштування людини з інвалідністю. Заяву та копії документів можна подати в електронній або паперовій формі. Заяву можна подати також через портал Дія Виплата компенсації здійснюється протягом 5 робочих днів з дня прийняття рішення про надання компенсації на рахунок роботодавця.

З початку дії програми (серпень 2023 року) 1 роботодавець отримав 67 тис. грн компенсації за облаштування робочого місця для працевлаштованої людини з інвалідністю.

 Компенсація за працевлаштування на нові робочі місця

  • Компенсація за працевлаштування громадян з-поміж зареєстрованих безробітних

Компенсується 100% сплаченого єдиного внеску за працевлаштування зареєстрованого безробітного строком не менше ніж на 2 роки.

Загальна тривалість виплати компенсації – 12 місяців протягом двох років. Протягом 5 років забороняється отримувати інші види компенсацій, крім професійного навчання.

Заява подається роботодавцем протягом 2 місяців з дня працевлаштування громадянина. Заява може бути подана особисто або через персональний електронний кабінет роботодавця з накладенням кваліфікованого електронного підпису.

Компенсація не надається у разі:

- наявності заборгованості зі сплати єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, заробітної плати та перед бюджетом понад 6 місяців;

-застосування до нього судових процедур з банкрутства абоперебування на стадії ліквідації.

Торік цією програмою скористався 71 роботодавець. За працевлаштування 95 зареєстрованих безробітних на нові робочі місця вони отримали 195 тис. грн.

·Компенсація за працевлаштування громадян (не обов’язково зареєстрованих безробітних)

Компенсується 50% суми фактично сплаченого єдиного внеску за працевлаштування на нове робоче місце працівника терміном не менше 2 років та щомісячною виплатою заробітної плати у розмірі, не менше ніж 3 мінімальні заробітні плати.    

Загальна тривалість виплати компенсації – 12 місяців після закінчення 1 року з дати працевлаштування.

Заява подається роботодавцем протягом 45 календарних днів після закінчення 1 року з дати працевлаштування. Заява може бути подана особисто або через персональний електронний кабінет роботодавця з накладенням кваліфікованого електронного підпису.

Компенсація не надається роботодавцям у разі:

- наявності заборгованостізі сплати єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, заробітної плати та перед бюджетом понад 6 місяців;

- застосування до нього судових процедур з банкрутства абоперебування на стадії ліквідації.

Цей вид компенсації почав діяти з 1 січня 2024 року.

Допомога по частковому безробіттю

Допомога надається роботодавцям через зупинення або скорочення виробництва з причин економічного, технологічного характеру, введення надзвичайного або воєнного стану тощо.

Компенсується до 50% мінімальної зарплати (з 1 січня 2024 року – до 3550 грн, а з 1 квітня – до 4 тис. грн) відповідно до втраченого заробітку та робочого часу. Тривалість виплати компенсації – 180 днів з дня зупинення (скорочення) виробництва протягом 3 років.

Для отримання допомоги по частковому безробіттю роботодавець подає до центру зайнятості заяву в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису або у паперовій формі - особисто до центру зайнятості.

Допомога по частковому безробіттю не надається в разі, коли:

- зупинення виробництва продукції має сезонний характер або виникає виключно з організаційно-виробничих причин;

- працівник відмовився від працевлаштування (тимчасового переведення) на підходящу роботу в роботодавця з повним робочим днем або працює в роботодавця за сумісництвом, або проходить альтернативну (невійськову) службу;

- протягом 6 місяців перед зупиненням, у роботодавця наявна заборгованість із виплати заробітної плати, сплати єдиного внеску та страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, перед бюджетом;

- до роботодавця застосованісудові процедури з банкрутства або перебування на стадії ліквідації;

- роботодавець повністю утримується за рахунок бюджету.

Протягом минулого року 3 роботодавцям було  виплачено 658,8 тис. грн допомоги по частковому безробіттю на 57 працівників.

Київський МЦЗ пропонує роботодавцям столиці скористатися можливостями компенсаційних програм.