14.04.2023 | 09:55

Однією з державних програм, яка сприяє підвищенню конкурентоспроможності на ринку праці окремих категорій громадян та збільшує можливості їх працевлаштування, є видача ваучерів на навчання.

Ваучер – це документ встановленого зразка, який дає людині право безоплатно пройти навчання у закладах освіти чи у роботодавця за затвердженим Мінекономіки переліком професій та спеціальностей.

Бажаючі повинні мати професійно-технічну, фахову передвищу чи вищу освіту і не бути зареєстрованими в службі зайнятості як безробітні.

Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (зараз – це майже 27 тис. грн). Якщо вартість навчання перевищує цю суму, то роботодавець або людина доплачує самостійно.

Ваучер видається одноразово. Його оплата здійснюється коштом Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Навчатися за ваучером можна за 70 професіями та спеціальностями сфер ІТ-технологій, будівництва, транспорту, освіти, медицини, сільського господарства, соціального обслуговування, самостійно обравши професію, заклад освіти у межах України та форму навчання: стаціонарну, заочну чи дистанційну.

Право на отримання ваучера мають особи старші 45 років, що мають страховий стаж не менше 15 років; звільнені з військової служби (крім строкової служби), служби в органах внутрішніх справ, Держслужби спецзв’язку та захисту інформації, органів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки або Державної кримінально-виконавчої служби у зв’язку із скороченням штату або за станом здоров’я до досягнення ними пенсійного віку, за наявності вислуги не менше 10 років; звільнені з військової служби після участі в АТО та за умови звернення протягом трьох років з дня звільнення, а також внутрішньо переміщені особи (ВПО) працездатного віку.

Навчатися за ваучером можна за 70 спеціальностями, самостійно обравши професію, заклад освіти у межах України та форму навчання.

Наразі розширено доступність цієї програми. Зокрема, право на отримання ваучера на навчання отримали нові категорії громадян. Тепер до цього кола осіб включені демобілізовані захисники й захисниці вітчизни; громадяни, стосовно яких встановлено факт позбавлення волі внаслідок збройної агресії проти України; люди, які отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій, та люди з інвалідністю.