29.06.2022 | 12:46

Внутрішні переселенці – це люди, яких життєві обставини змусили виїхати за сотні кілометрів від рідного дому, втратити житло, майно, заощадження, роботу. Починати іноді доводиться усе з самого початку – з працевлаштування.

Для громадян зі статусом внутрішньо переміщеної особи спрощено правила реєстрації у службі зайнятості. Для отримання статусу безробітного внутрішньо переміщені особи, у яких не розірвані трудові договори з роботодавцем, подають до центру зайнятості заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору, а центр зайнятості повідомляє роботодавця, податкову службу та Пенсійний фонд.

Спочатку трохи статистики. Місто Київ – у трійці регіонів з найбільшою кількістю внутрішньо переміщених осіб, які у 2022 році отримували послуги служби зайнятості. З початку 2022 року на обліку у Київському міському центрі зайнятості перебували майже 2,5 тис. внутрішніх переселенців. Наразі їх налічується 1830 осіб. Фактично кожен десятий безробітний на обліку – внутрішньо переміщена особа.

Найбільше до служби зайнятості міста Києва звернулося жителів із Донецької, Луганської та Київської областей. Серед вимушених переселенців, які зареєструвалися в столиці, 57 відсотків – громадяни з повною вищою освітою. Найчисельніші вікові групи – серед осіб віком 35 – 44 роки (33 відсотки ) та віком 45 – 54 роки (24 відсотки).

Яка ж робота чекає на учорашніх жителів міст та сіл у столиці? Як показує практика, більшість внутрішніх переселенців влаштувалися у сфері оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автотранспортних засобів та мотоциклів, переробній промисловості, охороні здоров’я та надання соціальної допомоги, сфері професійної, наукової та технічної діяльності, адміністративного та допоміжного обслуговування.

Тобто, у будь-якому випадку, при великому бажанні працювати у жителя іншого регіону в столиці є шанс не сидіти без діла. Робота, хоч і не завжди за фахом, і можливо, із зарплатою, яка залишає бажати кращого – все ж – вихід. Під час війни вибір для кожної свідомої людини – один із двох: захищати Батьківщину або зміцнювати її обороноздатність.